Základní informace

Hrací místnost:

Sokolovna, klubovna 2. poschodí (vchod z Budějovické ulice).

Hrací dny:

ST 15:00 – 16:00 mládež, začátečníci

ČT 19:00 – 21:00 dospělí

Vedoucí: Ing. Zdeněk Havlůj – dospělí

e-mail: zdenek.havluj@quick.cz

Vedoucí: Alois Bartoš – děti

e-mail: abartos@volny.cz

mobil: 732 247 053

č. účtu: 12439301/0100

Přihlášení2.Česká liga
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Pondělí, 18 Prosinec 2017 10:17
Sokol Tábor - Šachová akademie VŠTE Č. Budějovice 3 1/2 - 4 1/2

" když ani 3-1 nestačí"

Na začátek jedna technická poznámka. Jistě jste si všimli špatné diakritiky. Ne jejím odstranění se pracuje, doufám, že dnes navečer, či zítra už bude vše  v pořádku. Zatím se omlouváme čtenářům za problémy při čtení.

Zpět k včerješí předvánoční neděli. Řekl bych, že v Jihočeském rybníčku došlo k nejzajímavějšímu souboji roku, čili "derby" mezi týmy Tábora a Českých Budějovic. Bohužel k tomuto souboji došlo za ne zcela příznivých podmínek ... my "okupujeme" úspěšně poslední místo tabulky, soupeř byl pouze o příčku nad námi. O důležitosti zápasu je tak řečeno téměř vše. Sestava soupeře byl vcelku očekávaná, "tři esa" GM Marek Vokáč, WGM Eliška Richtrová a FM Michal Novotný dle očekávání dorazili, po zkušenostech z působení v našem týmu jsem FM Štěpána Papáčka neočekával, splněno bylo též :-) Notrabene když si Štěpán v sobotu spravil chuť vítězstvím ve 2.divizi s ing. Mariánem Krbůšikem. Naše sestava byla tradičně děravá, ale jsme už zvyklí.


Sokol Tábor Šachová akademie VŠTE České Budějovice
Borkovec Milan (Z) 2201F ½ - ½ 2392F Vokáč Marek (H,Z)
Zeman Matyáš (Z) 2209F 1 - 0 2189F Richtrová Eliška (H,Z)
Růžička Aleš (Z) 2090F 0 - 1 2290F Novotný Michal (Z)
Ptáčník Pavel (H,Z) 2103F 0 - 1 2157F Kotál Václav (Z)
Mészáros Luděk 2094F 1 - 0 1975F Novák Martin (Z)
Jandl Vojtěch (H) 2029F ½ - ½ 1967F Rolinek Dominik (Z)
Hrubý Milan 2045F 0 - 1 1864F Rolinek František
Žilavý Jan 2049F ½ - ½ 1773F Hosnedl Matyáš
:

Vzhůru do boje. V 10:00 zahajuje pan rozhodčí Milan Durchan toto zřejmě nejdůležitější utkání roku a zpočátku vše vypadá růžově až zlatě :-) Na poslední desce se brání Honza Žilavý černými Matyáši Hosnedlovi svoji oblíbenou francouzskou obranou.Ze zahájení vychází náš hráč s příjemnou pozicí, poté však velmi neopatrně otevírá pozici na dámském křídle, kam se ukryl jeho král. Jistě prožívá pár nepříjemných chvil, soupeř však nenachází nejsilnější pokračování a partie tak nakonec končí opakováním tahů. Určitě plus pro nás a stav zápasu je 1/2 - 1/2.

Poté se snad poprvé v sezóně ujímáme vedení v zápase. Luděk Meszáros - Martin Novák, též francouzská hra, tentokrát ovše s tahem 2.d3 (chcete-li královská indická v útoku). Pozice je zhruba v rovnováze, jakmlile však černý zahraje jeden, dva pasivní tahy, dostane se pod kola nemilosrdného útoku. Luděk je jako ryba ve vodě a vcelku neúprosně skóruje. Vedeme 1 1/2 - 1/2.

Za chvíli registruji vedle u Matyáše změnu materiálních poměrů. WGM Eliška Richtrová se tak zapletla do vlastních výpočtů, že jednoduše zapoměla na centrálního pěšce. Matyáš tak přišel k zisku pěšce + dvojici střelců, pozice je jednoznačně vyhraná. V této chvíli nabízím GM Markovi Vokáčovi remízu, která je po delším váhání přijata. Stav se upravuje na 2 - 1 v náš prospěch.

Matyáš už výtečnou pozici nepouští. Jeho útok vede k zisku kvality, následně se bílý vzdává a my zvyšujeme vedení na 3 - 1! V tuto chvíli jsem velmi optimistický, protože Vojta Jandl získává černými v koncovce pěšce a jde o to, zda ho uplatní, či ne. Zde by to mohl být "při troše dobré vůle" bod a tu "půlčičku" snad už někde uhrajeme.

Jenže ... to bylo prakticky vše. Od této chvíle se začíná hra obracet a já jen bezmocně pozoruji naskakující nuly na "světelné tabuli" :-).

Nejdříve vzdává Milan Hrubý Františku Rolínkovi, když ze zahájení stál báječně. Poté však minul několik dobrých pokračovaání a dostal se do nepříjemné pozice. Dílo zkázy dokončila časová tíseň, ve které přišel o figuru, QCC snižuje na 3 - 2. Bohužel pozici nedrží ani Pavel Ptáčník. Dračí varianta v sicilské značí obvykle ostrou hru. K tomu také došlo, v partii byly k vidění opačné rošády a snaha o útoky na krále. Bílý byl ale zjevně rychlejší, vypadalo to všelijak. Poté se však Václav Kotál nechal zlákat zajímavou obětí dámy (nechal bych se jí zlákat asi i já :-) ), jenže se ukázalo, že více než věčný šach tam bílý nemá. Chtělo to však ještě jeden přesný tah ze strany černého a ten bohužel nepřišel. V následné koncovce už tahal Pavel za kratší konec a i když v pozici možná byly remízové šance, zůstaly nevyužity. Rázem je z toho 3 - 3 a pěkné drama.

Ke všemu Vojta Jandl manévruje v koncovce nešikovně svým c pěšcem a pozice je rázem mrtvá remíza i s pěšcem navíc ... 3 1/2 - 3 1/2.

Trumfy v rukou tak drží Aleš Růžička a FM Michal Novotný. Jde o to, kdo má trumfy vyšší :-). Po zápase řekl Michal zajímavou větu, která pak osvětluje pohled na celou partii: " Když jsem se připravoval, zjistil jsem, že jste (Aleš) "šejdíř" v tom dobrém slova smyslu. Rozhodl jsem se tedy partii založit klidně a hrát pozičně". Přesně tak se stalo. Zpočátku rovná hra, poté se partie hrála snadněji černému, ale o pověstný chloupek. Změnit pozici se Michal rozhodl obětí kvality za pěšce. Čistě šachové hodnocení pozice se přiliš nezměnilo, ale psychologicky nepříjemnější to bylo rozhodně Alešovi. Partie se nakonec protáhla na plných 85 tahů a skončila někdy před půl čtvrtou. Neustálý šachový a psychologický tlak Aleš nakonec neustál, doupstil se chyby a tak nakonec slavili českobudějovičtí vítězství nejtěsnějším poměrem 3 1/2 - 4 1/2.

Situace je více než kritická. Ale říká se, že naděje umírá poslední :-) Takže neklesáme na mysli a bojujeme dále.
Pěkný den
MIlan Borkovec
Aktualizováno Úterý, 19 Prosinec 2017 10:34
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Najděte nejlepší tah