Základní informace

Hrací místnost:

Sokolovna, klubovna 2. poschodí (vchod z Budějovické ulice).

Hrací dny:

ST 15:00 – 16:00 mládež, začátečníci

ČT 19:00 – 21:00 dospělí

Vedoucí: Ing. Zdeněk Havlůj – dospělí

e-mail: zdenek.havluj@quick.cz

Vedoucí: Alois Bartoš – děti

e-mail: abartos@volny.cz

mobil: 732 247 053

č. účtu: 12439301/0100

Přihlášení1.liga
Napsal uživatel Milan Borkovec   
Neděle, 25 Březen 2018 20:07
QCC České Budějovice A - ŠK Joly Lysá nad Labem C   5 - 3

Vítězství naděje

Dnes jsem ráno odcestoval coby hrající řidič společně s GM Markem Vokáčem a Zdeňkem Vybíralem směrem na  České Budějovice, kde jsme hostili beznadějně poslední tým z Lysé nad Labem. Po příjezdu do hracího sálu zjišťuji, že budu protentokrát dokonce řidič nehrající, protože soupeř nesehnal osmičku statečných, nýbrž pouze šestku. Vedeme tedy rovnou "z výkopu" 2-0, což je jistě na začátek uklidňující (při vědomí, že vyhrát prostě MUSÍME), ale tři body to stále nezaručuje.QCC České Budějovice ŠK JOLY Lysá nad Labem C
Vokáč Marek (Z) 2390F ½ - ½ 2357F Priehoda Vítězslav (V,Z)
Lechtýnský Jiří (Z) 2353F 0 - 1 2357F Špaček Petr (V,Z)
Miesbauer Jan (H,Z) 2255F ½ - ½ 2268F Bednář Marcel (Z)
Hausner Ivan (Z) 2337F ½ - ½ 2166F Kolář Pavel (Z)
Novotný Michal (H,Z) 2311F ½ - ½ 2112F Munk Petr (Z)
Vybíral Zdeněk (Z) 2241F 1 - 0 2105F Čermák Michal
Borkovec Milan (H,Z) 2209F 1 k 0
Richtrová Eliška 2180F 1 k 0
5 : 3


V poklidu tedy sleduji rozehrání jednotlivých partií, abych pak v na chvilku"zmizel" za strejdou kvůli nafasování zabijačky :-) Po návratu v cca 11:30 zjišťuji, že se zatím neděje nic zásadního (Musím se přiznat, že jsem měl jistou "obavu", že přijedu už po zápase ...).

První vklad do našeho fondu vložil IM Ivan Hausner (černé figury), který se svým soupeřem rozehrál sicilku. Záhy po zahájení přešel do koncovky a své tahy sázel (dle očekávání :-)) jako kulomet. Jeho potencionální dvojice střelců čekala na svoji příležitost. Zkušený soupeř ovšem nechtěl čekat na probuzení "dvojky", takže rázně změnil situaci na šachovnici obětí figury za tři pěšce. Musím přiznat, že se mi zdálo, že by to stačit nemělo. Byl to skutečně černý, který se snažil o výhru, bílý však přesnou hrou sbíral opatrně pěšce a nakonec se mu podařilo vybojovat půl bodu. Stav se upravil na 2 1/2 - 1/2.

Poté se ovšem staly nepříjemnosti. GM Lechtýnský obětoval IM Špačkovi pěšce, ten si ho ale následně pokryl a nebyla vidět kompenzace. Poté se náš hráč rozhodl k oběti figury, měl za ní však pouhého pěšce a kompenzace stále nebyla vidět. Zde jsme tušili problém. FM Michal Novotný vyšel ze zahájení s dobrou hrou, odmítl remis, ale poté přehlédl "něco málo v propočtu" a rázem byla jeho pozice nepříjemná, ba přímo prohraná.

Za této situace jsem zvolil jediné správné řešení ... odešel jsem do místní mensy na oběd :-). Duley pak sledovali místo mně přítomní FM Honza Havlík a Zdenda Straka.

Při čekání na jídlo vidím oknem přicházejícího Michala se šachovnicí spolu se svým soupeřem. Hrklo ve mně, " sakra, na tak rychlé zkolabování to zas nevypadalo" :-). Po příchodu se vše vysvětlilo. Remíza !!! Na můj dotaz, zda to nebylo vyhrané, soupeř Michala odpověděl, že věděl, že stojí na výhru, ale nebyl v bojové náladě, zvláště byl rozmrzelý z toho, že dorazili v tak malém počtu. Každiopádně mě tato remíza uklidnila, protože stav byl nyní 3-1 a kromě GM Lechtýnského jsem nikde neviděl problémy.

GM Marek Vokáč udržoval malou výhodu, Honza Miesbauer měl iniciativu, když soupeřův král zůstal v centru a Zdeněk Vybíral stál černými dokonce lépe (to byl stav před obědem).

Vracím se tedy do hrací místnosti a na schodech potkám odcházejícího Zdendu Straku, ten povídá: " Je hotovo, 4,5, Zdeněk vyhrál, Honza remis" ... !?!?

Nacházím Zdeňka už analyzujícího. Až v autě se dozvídám, že soupeř nevydržel tlak a dopustil se chyby, před ztrátou kvality se radši vzdal. Honza Miesbauer investoval do svého soupeře pěšce, měl stále iniciativu, ale jak správně naznačil Honza Havlík, partie je tzv. trojtip :-) Soupeři vyřešili situaci jednoduše. Černý nabídl remis, tu Honza přijal. ... Zápas tedy končí, vedeme už 4 1/2 - 1 1/2.

Zraky se nyní upínají k našim velmistrům. GM Jiří Lechtýnský se sice snaží partii zamotat, ale zkušený IM Špaček už si otěže vytrhnout nenechal. Výhodu uplatňuje a snižuje tak na 4 1/2 - 2 1/2.

My odjíždíme domů a zápas pak definitivně ukončuje sms od GM Elišky Richtrové: " Marek 1/2"

Čili vítězíme 5 - 3 a odlepujeme se z červené oblasti (viz. tabulka) ... http://db.chess.cz/soutez.php?sid=1822

Tři body byly nutností, ale situace je více než zapeklitá. Po zjištění dnešních výsledků vidíme, že v posledním kole nám bude pořádně horko a budeme potřebovat podporu Caissy jako sůl!!! Takže příznivci, držte nám palce a 15.dubna navečer nashle.

Mějte se fajn
Milan Borkovec
Aktualizováno Neděle, 25 Březen 2018 20:48
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Najděte nejlepší tah