Dnešní díl bude stále ještě věnován nejvyšší jihočeské soutěži, uvidíme další „krutopřísný“ souboj, který se odehrál v nejmenované klubovně nejmenovaného Jihočeského odílu :-). Mezi soupeři byl tentokrát cca 100 bodový rozdíl, bílé figury vedl borec s elem cca 1950 a černé figury hráč s elem cca 2050. Na šachovnici se objevila netradiční varianta sicilské hry …
1. e4 c5
2. c4 !?
Když jsem zahájení viděl, vybavil jsem si ze svého nejbližšího jihočeského okolí dva hráče, kteří občas takto počastovali své soupeře. Můj kamarád z Týna nad Vltavou Jirka Brom a můj kamarád a spolužák z gymplu Jirka Novák hájící vždy barvy Spartaku Sezimova Ústí. To je tak vše, co jsem si o této variantě byl schopen vybavit. Čestně přiznám, že když by to na mě někdo zahrál, už od pozice diagramu bych vymýšlel teorii … Jak si s tím poradili oba borci? Na to se dnes podíváme …
Na začátek dáme několik diagramů (stejně jako v prvním dílu) aby si čtenáři mohli sami podumat nad pozicemi. Následně uvedu celou partii, kterou si lze stáhnout ve formátu pgn k domácímu studiu :-).
1) Pozice po tahu bílého 5. g3. ČNT – jste černí a jste na tahu. Jak by jste hráli černými dál?
2) ČNT – zapeklitá pozice. Stále jste černí …
3) BNT – změna barev … máte bílé, co Vy na to?
4) ČNT – pro změnu. Černý na tahu, co vymyslíte?
5) ČNT – úloha je čím dál těžší. Teď jste černí a doporučuji si na to uvařit kávičku … 🙂
6) ČNT – a na závěr opět máte „černochy“. Za jaký špalíček vezmete a hlavně, kam ho postavíte?
Odpovědět si musíte sami. Následně si pak zkuste své názory „na věc“ porovnat s mými. Nedělám si patent na rozum, možná najdete i něco lepšího …
Pro lepší "zážitek" opravdu doporučuji si partii stáhnout do svého pc a přehrát na velké obrazovce v nějakém šachovém programu (ideálně v chessbasi).
Po přehrání partie bychom se jako trenéři měli opět zamyslet, co naordinovat bílému, co černému.
Bílý - Zřejmě by si měl více "potykat" s příslušnou variantou, pokud ji chce hrát dále. Za přehrání by stálo několik vzorových komentovaných partií silných velmistrů (třeba těch, co jsou uvedeni v poznámkách k partii). Dále zcela jistě "poštelovat" taktiku (ale to je problém prakticky všech amatérů, včetně mé maličkosti). Co se týká koncovky, pak jistě zopakovat základní pravidla - role krále, aktivita figurek atd. Za střední hru by si bílý naopak zasloužil velkou jedničku s hvězdičkou!
Černý - Trpělivost, trpělivost, trpělivost! Jelikož černého (i bílého, of course 🙂 ) znám, dovolím si tipnout, že např. tah 11. ...Kf8?! blicnul. Dále občasné hlubší zamyšlení v kritických pozicích. A trošku srandy na závěr. Zákaz hraní tahu Vh3!!! 🙂
Pěkný den a nashledanou u dalšího dílu
Milan Borkovec