TMK 5.díl – Skotský gambit

Jedna ze slavných vět profesora Hrbolka z filmu Marečku, podejte mi pero zní: „No … a co bude dáááál?“ Nesouvisí to sice s tématem, ale scéna je to výborná, ostatně jako celý film. A to říkám přesto, že Václav Klaus označil film za …“děsivě, děsivě špatný“ :-))).

https://www.youtube.com/watch?v=Hna5Ziprq0M

Pojďme však zpět k šachu. Tak tedy …„Co bude dááááál?“.

Dlouze jsem přemýšlel a přemýšlel a napadlo mě, že když už jsme u těch gambitů, tak v nich můžeme pokračovat. Slavnostně tedy vyhlašuji dnešní téma … skotský gambit!!! Pečlivý čtenář našeho webu si jistě okamžitě vybaví, že jsem tu už o skotském gambitu psal a to v souvislosti s jednou (tehdy) šokující novinkou. Pro připomenutí dávám odkazy na oba tehdejší díly.

1) https://www.sokolta.cz/2019/01/19/muze-amater-predbehnout-svetovou-spicku-o-nekolik-svetelnych-let/

2) https://www.sokolta.cz/2019/01/19/skotsky-gambit-crazy-idea-5-jg5/

Mám-li srovnat oba gambity, pak za sebe řeknu toto. Mám rád oba, oba rád zkouším. Ale zatímco morra gambit si dovolím použít skutečně „občas“, po skotském gambitu neváhám sáhnout „běžněji než běžně“ :-). Myslím, že skotský gambit je zcela korektní zahájení vedoucí k zajímavé hře za pěšce, zatímco morra gambit je daleko „kluzčí“ a také „o fous“ méně korektní. Ale o tom už jsem psal v předchozích článcích. Pro zajímavost jsem si nechal „vyjet“ příslušné statistiky.

Morra gambit, oba hráči nad 2600

Z těchto dvou obrázků lze vyčíst mnohé. Ve „vyšších patrech“ se morra gambit nehraje, když už, tak v rapidu či blicce. Statistika je sice vyrovnaná (+4 =6 -4), ale pouze jedna! partie byla hrána vážným tempem! Čili morru používají velmistři extratřídy pouze jako zpestření svých „rychlých“ šachů. Největším zastáncem je pak velmistr Evgenij Postny, který morru použil pětkrát s příznivým skóre … +2 =2 -1.

Skotský gambit 1.e4 e5 2. Jf3 Jc6 3.d4 cd4 4. Sc4

Skotský gambit 1.e4 e5 2. Jf3 Jc6 3. Sc4 Jf6 4.d4

Skotský gambit už je přece jen častějším hostem na šachovnici. Velkým zastáncem tohoto zahájení je anglický velmistr Gawain Jones (elo cca 2700), který dokonce gambitu věnoval přes 100 stran analýz! (K tomu se dostaneme). Vidíte, že jsem použil dvě statistiky, jde o různé pořadí tahů (opět se k vysvětlení dostaneme). Celkem už jde o 63 partií, stále sice převažuje rychlejší forma šachu, ale partií hraných vážným tempem je zde mnohem, mnohem více.

GM Gawain Jones, elo 2661

Tolik ke statistickému srovnání … pojďme dál.

Kdo chce mít lepší teoretický základ než jen info načerpané z různých databází, tomu mohu doporučit následující knihy.

1) GM Alex Fishbein – The Scotch gambit

Vynikající brožurka amerického velmistra podaná objektivně obosustranně! Tedy jak černí, tak bílí si zde přijdou na své …

2) GM Gawain Jones – Coffehouse repertoire (volume 2)

Druhý díl skvělé publikace G.Jonese, která není věnovaná pouze skotskému gambitu. Ten zde najdete analyzovaný na zhruba 110 stranách, dále se ale můžete „rochnit“ v labyrintu ruské, francouzské, pirce, philidora atd. Kniha už je opravdu na profesionální úrovni.

3) GM Nikolaos Ntirlis – Playing 1.e4 e5

Kdo se nechce pouštět do větších hloubek a stačí mu jednoduché recepty, tomu mohu doporučit tuto knihu. Recepty jsou jednoduché, ale nejsou tak „hluboké“, jako u G.Jonese … Je to věc volby každého, ostatně jako vždy …

Myslím, že za dobu, co skotský gambit hraju (cca od roku 2017!?), jsem nasbíral řadu zkušeností, pokusím se je tady alespoň částečně předat.

Než se začnu prodírat křovím variant a systémů ve skotském gambitu, udělal jsem si vlastní inventuru. A zůstal jsem v mírném šoku! Od roku 2017 jsem sehrál na toto zahájení 13 partií bílými se statistikou +10 =3 -0 a černými jsem se bránil „skotsky“ 5x s výsledkem +3 =2 -0. (Nepočítám zde stovky a nepřeháním, možná už tisíce blicek na serveru www.lichess.com …)

Tedy suma sumárum 18 partií bez prohry!? Než upadnete okamžitě na chodníku do mdlob, tak vězte, že jsem amatér šachista, s velmistry nehrávám (nebo vyjímečně), takže průměrné elo soupeřů čítá cca 1 950 bodů. Takže šup, narovnat se, otřepat a dál pokračovat v chůzi prosím.

Přesto jsem naprosto spokojen. Vždyť zahájení si vybíráme podle toho, zda nám šachově sedne, zda se v něm cítíme dobře a v neposlední řadě chceme z daného zahájení získávat body, není-liž pravda? A to se mi, jak se zdá, daří. Nyní však už konečně přejděme od oslavných chorálů na sebe sama na samotný skotský gambit.

„Normální varianta“

1.e4 e5 2. Jf3 Jc6 3.d4 exd4 4. Sc4 Jf6 5.e5 d5 6.Sb5 Je4 7.Jxd4 Sd7

Z mé zkušenosti (počítány i stovky blicek) nejběžnější reakce soupeřů. Kdo hraje „z listu“, vetšinou zahraje 7. … Sd7. Když někdo odpoví 7. … Sc5, zbystřím :-). Na začátek uvedu (vyjímečně) jednu bleskovou partii z lichessu. Bude prakticky bez poznámek, následně si k ní něco povíme.

Proč zde uvádím blicku? Z několika zásadních ůvodů.

1) Pěšcová struktura - Po 18.tahu bílého jsem barevně zvýraznil pěšcovou strukturu černého (tedy doufám, že čtenáři ji u sebe vidí zeleně,tak jako já). To je typická pěšcová struktrura vznikající v této variantě. Černý má tři pěšcové ostrůvky, bílý dva. Černý má též pochroumané pěšce c7,c6,d5 a slabého (potenciálně) pěšce a7. Nezdá se to, ale vyplývá z toho řada podstatných věcí ...

2) Především MUSÍ černý hledat aktivní hru za tyto své slabiny. Prostě MUSÍ !!! Za tyto slabiny má dvojici střelců, kterou se bude snažit využít ku svému prospěchu, k možnému protiútoku.

3) Zvláště důležitý je střelec na b6!!! Ten má v dané pozici cenu zlata, vykrývá oslabená černá pole, jeho výměna vede obvykle k velmi trudným koncům.

4) Z toho dále vyplývá potenciální možná koncovka bílý JEZDEC X černý STŘELEC (bělopolný), která je bez pardónu velmi, velmi špatná pro černého. To je bílého sen, kdežto černého noční můra!!!

V dané partii (hrané tempem 3 min + 2 sec na tah) stačilo bílému ke štěstí si výše popsané uvědomit a bod se sunul do jeho kapsy, zde doslova za pár minut :-))).

Další partie ukáže jinou verzi stejného příběhu. Co s černopolným střelcem ?

Kam s ním? Zcela jednoznačně Sb6! a nikoli Sxe3+?

Další ukázka bude z Ferrova memoriálu 2018, mým soupeřem byl oddílový kolega Luděk Meszáros.

Z této partie bych vypíchl následující diagram ...

Ideový tah a2-a4! je naprosto typický. Bílý se snaží silou vyměnit Sb6 a získat výhodnou koncovku. Reaguje-li černý tahem a7-a5, pěšec bude spíše slabinou.

Pojďme nyní na ostřejší 7. ...Sc5. Tento tah sám používám, když jsem přinucen se bránit skotskému gambitu,

1.e4 e5 2. Jf3 Jc6 3.d4 exd4 4. Sc4 Jf6 5.e5 d5 6.Sb5 Je4 7.Jxd4 Sc5

První ukázka bude z letošní druhé ligy, kdy byl mým soupeřem mladý Adam Holub z Unichessu Praha. Nenechme se mýlit elem 1835, partii hrál naprosto skvěle, klopýtl vlastně jediný tah před vyrovnáním ...

Jak vážení čtenáři vidíte, ve skotském gambitu musíme někdy našlapovat po dost tenkém laně a to za obě strany. Otočme nyní šachovnici a podívejme se na gambit z pohledu černého.

Jak vidno, pozice se dá hrát za obě strany (což však není žádný světový objev). Můj osobní dojem je ten, že tah 7. ... Sc5 je aktivnější, ostřejší ale také nebezpečnější. Pro obě strany. Jelikož mám dynamické pozice rád a dávám přednost aktivitě, tak Sc5 upřednostňuji. Nijak tím však netvrdím, že Sd7 je špatně ...

Pojďme se podívat na další možnou reakci černého. Černý nemusí hrát "aktivně" Sc5, ale pouze Se7 a "hrozit" c6-c5, ci převádět jezdce pres c5 ... Nějaké jedy tam jsou, jak uvidíme ...

1.e4 e5 2. Jf3 Jc6 3.d4 exd4 4. Sc4 Jf6 5.e5 d5 6.Sb5 Je4 7.Jxd4 Se7!?

Z této partie si lze vzít poučení ... POZOR NA SAMOZŘEJMÉ TAHY !!! (Se3 a Jd2).

Na závěr dnešního článku uvedu ještě velice zajímavou partii Milana Hrubého s jeho vlastními poznámkami. Jeho soupeřka vyrukovala na Milana s méně hraným pokračováním.

1.e4 e5 2. Jf3 Jc6 3.d4 exd4 4. Sc4 Jf6 5.e5 d5 6.Sb5 Je4 7.Jxd4 c5?!

Velmi zajímavý boj, jak strategicky, tak takticky.

Vážení přátelé, to je pro dnešek vše, stejně jako morra gambitu byly věnovány dva díly, tak budou věnovány i gambitu skotskému
Pěkné sluneční dny přeje
Milan Borkovec

 

 

 

 

 

 

 

Author: Milan Borkovec

1 thought on “TMK 5.díl – Skotský gambit

Comments are closed.