The Scotch gambit – an energetic and aggressive system for white. To je přesný název Fishbeinovy knihy (uvedena v minulém dílu). Ano, v případě překvapení, když soupeř skotský gambit neočekává, může se poměrně snadno dostat pod velmi nepříjemný tlak, ze kterého se dostane až podpisem kapitulace. Situace samozřejmě není tak jednoduchá, černý má řadu dobrých možností a systémů, po kterých je boj zcela otevřený.
Pojďme si projít ještě tři příklady na to, jak snadno lze v pozici uklouznout. První partie byla z českobudějovického rapidu, druhá pak z „vážného“ turnaje ve Vídni, třetí opět z Českých Budějovic, tentokráte z openu … Ve všech třech případech černí po zahájení začali tápat a de facto je čekal rychlý konec …
Vidíte, že partii rozhodl prakticky jeden jediný nepovedený tah (19. ...Dh5?).
Třetí partie je zajímavá i z hlediska dalšího možného systému za černé. Doposud jsme viděli, že černý ponechával střelce na c5 a protihru ponechal až po dokončení vývinu. Střelec ovšem může ustoupit ihned, černý je pak o hodně agresivnější ... Ale jako ve všem ostatním, je třeba "něco málo" znát.
Misto "klidnější" rošády je asi lepší kluzské Sc6 ...
Ukončeme nyní diskuzi o "nejběžnější" variantě a pojďme dál. Černý i bílý může na skotský gambit reagovat mnoha jinými způsoby, které nejsou o nic horší, než doposud zmíněné a ukázané varianty.
Tak třeba se bílý může rozhodnout udělat v 5.tahu rošádu ...
1. e4 e5 2. Jf3 Jc6 3.d4 exd4 4. Sc4 Jf6 5. O-O
Měl jsem tu čest se s tímto tahem se tkat v lize proti velmi nebezpečnému Bohoušovi Dubanskému ...
Je to typická ukázka "jednoduchých" metod z knihy GM Ntirlise. Na druhé straně ... možná jednoduchých až příliš. Černý je OK, těžko však může chtít více, než remízu. Aspoň na naší úrovni, kdy nám (obecně) chybí Karpovovská technika 🙂
Další zajímavý systém na skotský gambit vymyslel kdysi náš vynikající velmistr Jan Smejkal.
Jan Smejkal byl znám jako velký přívrženec "španělek", ale svůj vklad vnesl i do skotského gambitu ...
1. e4 e5 2. Jf3 Jc6 3. d4 exd4 4. Sc4 Jf6 5. e5 d5 6. Sb5 Jd7!?
Toto je jedna z nejoriginálnějších reakcí na skotský gambit a autorem myšlenky je právě československý velmistr Jan Smejkal, který prý tah poprvé použil v roce 1969! Myšlenka je následující ...
6. O-O Se7 7. Sxc6 (nebo nejdříve Ve1 a pak Sxc6 a Jxd4) bxc6 8. Jxd4 Jb8!
Zatím jsem ve vážné partii neměl tu čest, ale na lichessu už několikrát ano. A až nyní jsem si vybavil, že cca před rokem v rapidu, který se hrál v rámci pražského festivalu, mi takto zareagoval pan FM Miloslav Netušil! A též si až nyní vybavuji, že jsem nakonec po velmi zajímavém průběhu prohrál! Po partii mi soupeř s úsměvem říkal, že se mu se mnou dobře hraje, protože se u mých partií nenudí :-). Takže až teď zjišťuji, že má série bez prohry ve skotském gambitu vzala za své :-))).
Není cílem tohoto článku suplovat teorii, jen podotknu, že se zde hraje 10. Jc3 či 10.c4 ... Na tento systém mám zajímavou vzpomínku. V roce 2020 se hrálo mistrovství Evropy v bleskovém šachu. Do finále se probojoval Alexej Shirov a ... Gawain Jones! A co čert nechtěl, v jedné z rozhodujících partií spsutil Angličan ... skotský gambit! Opět padl hřebíček na hlavičku, protože Alexej Shirov byl nachytán na švestkách ...
Vidíte, že i tento systém není prost jedů ...
Takto bychom mohli pokračovat, ale jak jsem psal, článek není zamýšlen jako výuka teorie.
Na závěr dvoudílného seriálu o skotském gambitu bych chtěl ještě zmínit důležitost pořadí tahů (psal jsem o tom v předchozím dílu). Donedávna jsem si říkal, že je to vlastně jedno, ale GM Gawain Jones je jiného mínění. A musím říci, že i já sám jsem se o tom nedávno přesvědčil.
Velmistr Fishbein má celou svoji knihu de facto postavenou na pořadí tahů 1. e4 e5 2. Jf3 Jc6 3. d4 exd4 4. Sc4 atd. Analyzuje pak různá pokračování, včetně těch co zmiňuje i Jones. Zatímco Jones celých cca 110 stránek analýz věnuje pořadí tahů 1. e4 e5 2. Jf3 Jc6 3. Sc4 Jf6 a nyní 4.d4 ..., přičemž až v závěru má kapitolky s názvem "Bonus Move Orders", kde se věnuje "Fishbeinovskému" pořadí tahů.
V čem je rozdíl a jaké jsou "nuance" ?
Jones tvrdí, že "rychlé" 3.d4 je méně logické než 3. Sc4, protože černý má dvě nové možnosti, které jsou "jeho" pořadím tahů vyloučeny. Jednak 4. ... Sc5 (to je druhá velká tabie mimo 3. ... Jf6, té jsme se prakticky nevěnovali) a také 4. ... Sb4+ !? Já dodávám, že toto vše je jistě pravda, na druhé straně jako bílí po tazích 1.e4 e5 2. Jf3 Jc6 4. Sc4 "riskujete" 4. ... Sc5!! (dva vykřičníky jsou zde pouze z hlediska skotského gambitu 🙂 ) a ... na skotský gambit můžete zapomenout ...
Na úplný závěr moje zkušenost s pořadím tahů ... Nedávno jsem si zahrál v Praze rapid při příležitosti Pražského festivalu. pan FM Vít Valenta na mě vyrukoval s tahem ... 4 ... Sb4+ !?
Vážení šachoví přátelé, to je asi vše, co se týká skotského gambitu. Nejde o vyčerpávající podání všech variant, nejde ani o "adorování" (jako nešlo ani u morra gambitu). Chtěl jsem ukázat, že je důležité si vybrat zahájení, které Vám vyhovuje a ve kterém jste schopni generovat bodíky :-). Nic víc, nic míň ...
S přáním krásného dne se pro dnešek loučí
Milan Borkovec