Když jsem 11.dubna publikoval první díl trenérsko metodického koutku, šlo o momentální nápad, jak oživit nadcházející okurkovou sezónu. Sám jsem netušil, kolikadílný seriál to vlastně bude. Myslím, že je hezké počet dílů „zakulatit“, takže definitivní číslo bude … deset! Dnešní devátý díl je tedy předposlední a vrátil bych se v něm k českobuějovickému šachovému festivalu ze začátku prázdnin.
V minulých dvou dílech jsem provedl sebemrskačskou analýzu své pouti turnajem, dnes bych navázal zajímavými „kousky“ svých kolegů.
Zdeněk Vybíral sehrál poměrně kvalitní turnaj, ale jak jsem psal, není úplně spokojen se svým výkonem. Důvodem rozmrzelosti jsou dvě mrzuté nuly s titulovanými hráči, které měl takříkajíc „na lopatě“, či aspoň velmi blízko lopaty :-).
Asi nejzajímavějším soupeřem byl izraelský mezinárodní mistr Boris Maryasin (elo 2260). Když se Zdeněk dopoledne připravoval na partii, tak jsme si volali a mezi řečí říká … „tak jsem se podíval do megabáze na jeho partie a vidím zajímavé soupeře, Kasparov, Vaganjan, Geller atd.“. To mě zaujalo a tak jsem po tomto hovoru chvilku „zagůglil“ a hle! IM Maryasin byl např. účastník (dnes už) slavného Sokolského memoriálu 1978, ve kterém zvítězil 15-letý klučík … Garry Kasparov!
IM Maryasin skončil na 15.místě se ziskem 7 bodů.
Po partii spolu se Zdeňkem partii analyzovali a povídali si o všem možném. Pan Maryasin později emigroval i s rodinou do Izraele, dnes hraje šachy čistě pro zábavu, ostatně v českých Budějovicích byl s manželkou, která v turnaji též hrála. Připomínka Sokolského memoriálu ho rozesmála. Zamyslel se a odpověděl: „Ano, hrával jsem se spoustou silných hráčů zvučných jmen, ale to byly úplně jiné šachy! Ty se s dnešními nedají vůbec srovnávat.“
A teď už pojďme do víru tance šachových figurek, čeká nás sicilský rej …
Zdeněk Vybíral – IM Boris Maryasin (ISR)
Nejdříve několik poučných momentů, ať už teoreticky, strategicky či takticky.
První diagram je k zamyšlení ani ne tak u partie, jako doma! Myslím, že málokdo dokáže ocenit nuance mezi Sd3, Se3, De2 či a3!? „z fleku“ u partie. To (si dovolím tvrdit) nedokáže ani řada silných profesionálů. Takže zde je prostor pro to projít si knihy, databáze, podívat se, jak pozici dokážou uchopit silní GM a následně se rozhodnout dle vlastního vkusu co hrát. Já osobně jsem zvolil ve své partii 7. De2!?, Zdeněk 7.a3!?
Zde je to strategický koutek. Čím vzít na e5?
A nezbytný taktický koutek. Jak má bílý pokračovat?
Vše se dozvíte v partii …
Jiří Punčochář - Zdeněk Vybíral
Další ukázka je pěkným příkladem na ztrátu koncentrace a důkazem, že šachy jsou krutým sportem :-). V pozici se cca 30.tahů "nic nedělo". Stačil jeden nepozorný tah a šlo se domů ...
Ukolébavka skončila po 30. g3??
Zdeněk Vybíral - FM Štěpán Hrbek
Poslední kolo. Zdeněk může po partii držet titul JČ přeborníka a být v elitní desítce. Zpočátku tomu vše nasvědčovalo ...
Perfektní pozice bílého, prakticky všechny figurky na ideálních pozicích, černý má aktivního pouze jednoho jezdce ...
Krásné 34. Sh2! Dxc4 35. Dd2!! stavělo černého na hranu porážky ...
To je dnes všechno, v příštím, posledním dílu se podíváme na uzavřený IM turnaj a zajímavé ukázky Tomáše Civína.
Pěkný den přejí
Zdeněk Vybíral a Milan Borkovec