Jóóó, slabá základní řada …

Plním, co jsem slíbil, vracíme se k nedělnímu duelu s vedoucím týmem 2.České ligy sk. A … TJ Spartakem Vlašim. Začnu netradičně vzpomínkou. V mých šachových začátcích mi velmi pomohla kniha, kterou nám mladým tehdy nabízel a doporučoval Lojza Bartoš. Zakoupil jsem si jí a nikdy nelitoval. Myslím, že mě tehdy „vystřelila“ prakticky okamžitě z nějaké 4.třídy na druhou, ne-li první výkonnostní třídu.

Alexandr Kotov – Jak se stát velmistrem

Tedy velmistrem jsem se nestal, ale to nevadí. Prošel jsem si knihu „od A do Zet“ a zase zpět, až byla totálně „rozsalátovaná“. Když jsem ji nedávno spatřil na stránkách velmistra Mokrého, z nostalgie jsem ji okamžitě znovu zakoupil do své knihovny a tu starou s lítostí vyhodil. „Nová“ kniha má své čestné místo, sem tam se k ní vracím. Tak jako dnes …

V průběhu zápasu Sokol Tábor – TJ Spartak Vlašim se totiž celkem 4x (čtyřikrát !!!) vyskytl motiv slabé základní řady. Hráči ho prostě neviděli, podcenili, či na něj v daný moment zapomněli. Mno a já si vzpomněl na jednu velmi pěknou kombinaci právě z knihy velmistra Kotova. Dodnes si vzpomínám, jakou radost jsem tehdy měl, když jsem s tlukoucím srdcem nalistoval řešení a … měl jsem vše správně!!! Kombinace mi i osobně přinesla velký esetetický zážitek. Nedovedu dodnes vysvětlit proč, ale kdykoli na následující diagram narazím v různých knihách o kombinacích atd., vždy se mi vybaví Alexandr Kotov a příslušná radost z řešení. Ostatně posuďte sami …

Alechin – Frieman, New York 1924, BNT

Pozice vypadá poklidně, černý má dokonce dva pěšce navíc! Bílé figurky však stojí nádherně (bylo to také poprvé, kdy jsem intuitivně pocítil sílu samotných figurek a jejich správného postavení a vedení). Základním motivem je zde … slabá poslední řada. Alechin toho okamžitě mistrně využil a krásně vyhrál. Jestli budeš, vážený čtenáři, úlohu řešit, poprosím Tě o vynechání všech možných enginů. On totiž po setině vteřiny navrhne 1. Je7+ a bílý také vyhraje :-). To však nemůže mé radosti z „čistého“ Alechinova řešení ublížit :-).

Za mně je to prostě čistá a nefalšovaná krása šachu ...

A jdeme na ligový zápas ...

Tomáš Civín - Richard Mládek, ČNT

Vojtěch Dudek - Dvid Hák, ČNT

Jakub Voříšek - Luděk Meszáros, BNT

Ondřej Matějovský - Josef Mindl, ČNT

Než opustíme téma slabé první řady, sečtěme důsledky pro náš nedělní zápas. Slabá první řada nám přinesla bod, soupeři nakonec tři, i když dvakrát využil motiv soupeř (Tomáš a David), dvakrát my (Luděk a Pepa) ... Tedy 1 - 3.

Pojďme však dál ...

Zdeněk Vybíral - David Zvolenský, BNT

2 - 3

Ondřej Mejzlík - Milan Borkovec, ČNT

V naší partií bylo hodně momentů, které by se daly ukázat. Vybral jsem jeden, kde mohlo dojít k oběti dvou kvalit. Soupeř naštěstí obětoval pouze jednou ...

2 1/2 - 3 1/2

Milan Hrubý - Tomáš Vojta, ČNT

2 1/2 - 4 1/2

Vladimír Rosenzweig - Nela Pýchová, BNT

3 1/2 - 4 1/2

Přátelé, tak to je vše, doporučuji si pod stromeček nadělit knihu na téma slabá první či osmá řada a pečlivě studovat :-))).

S tímto mírným odlehčením se s Vámi pro dnešek loučím,
krásný předvánoční den a týden přeje
Milan Borkovec

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Author: Milan Borkovec