Divoký dámský gambit aneb učitel vs žák

Dnešní článek by mohl s klidem navazovat na loňský seriál „Trenérsko metodický koutek“.  V našem tréninkovém turnaji nazvaném „Turnaj čytř“ hraje kromě mé maličkosti, Tomáše Civína také dvojice trenér – žák. Není těžké přiřadit „funkce“. Zdeněk Vybíral, zkušený ligový hráč spolupracuje už delší dobu s mladým a nadějným Davidem Hákem. Poslední dobou se zdá, že se David „odpíchl“ z určitého plató a nastartoval opětovnou cestu vzhůru (řekl bych, že „odpíchnutí“ začalo na turnaji v Praze http://chess-results.com/tnr673236.aspx?lan=5&art=1&rd=9&turdet=YES&flag=30 ). Věřím, že spolupráce bude nést i nadále plody a že Davidova cesta vzhůru bude pokračovat.

Ve čtvrtek 9.února však narazila kosa na kámen, resp. David Hák (žák) narazil na Zdeňka Vybírala (trenér). Vznikla velice zajímavá a divoká partie, ve které byl protentokrát úspěšnější starší a zkušenější trenér. Bude tomu tak i příště?

Myslím, že partie je zajímavá nejenom z čistě šachového pohledu, ale i z pohledu psychologie, z pohledu ternérsko-metodického … a vůbec :-)))

Když jsem se Zdeňka někdy v úterý ptal, s čím na svého svěřenece ve čtvrtek večer vyrukuje, ještě nevěděl. Ve čtvrtek dopoledne už byl rozhodnut: „Nepůjdu do žádných indických schém, zvolím dámský gambit. Uvidíme, jak se s ním David popasuje.“

Tak se na to podíváme …

David Hák – Zdeněk Vybíral

BNT, pozice po 6. … 0-0

První moment je zajímavý z pohledu čistě šachového zahájení. David zde zareagoval tahem 7. Sd3!? a po 7. …dxc4 8.Sxc4 vlastně ztratil tempo. Nejde ani tak o toto ztracené tempo, jako spíše o to, že se zdá, že nadále hrál tzv. intuitivně, resp. vlastně přemýšlel, co má přesně hrát. Zde je určitě místo pro trenéra – Zdeňka, který Davidovi jistě nabídne řadu instruktivních partií a plánů, co a jak v této pozici hrát.

Rozhodně logičtější bylo v tété pozici vyvinout jezdce 7. Jf3 s tím, že černý má různé možnosti.

7. …b6!? vede k solidní Tartakowerově variantě, plán s okamžitým 7. …Je4 se hrál např. v slavné partii o mistra světa Topalov – Anand (12.partie), kterou Viši krásně vyhrál a získal tak šachovou korunu. Jinou možností bílého (místo 7.Jf3) bylo 7. Vc1 dxc4 8. Sxc4 c5 9. Jf3 cxd4 10. exd4 Jc6!= jak se hrálo v další slavné partii Korčnoj – Karpov (9.partie o mistra světa, Merano 1981), kterou nakonec Karpov nádherně vyhrál. Zde je velký prostor pro studium.

BNT, pozice po 11. …Jbd7 =+

Skončilo zahájení a černý nemá sebemenší problém, spíše stojí již o něco lépe. Tedy zahájení nebylo příliš dobře sehráno žákem a jak jsem psal k diagramu č.1, je zde prostor pro studium a vylepšení zahajovacích systémů v dámském gambitu. Zde bylo jednoznačně vidět, že Zdeněk (trenér) má pozici daleko „více v ruce“, než jeho mladý soupeř.

BNT, pozice po 13. … cxd4

Čím brát na d4? To už je otázka čistě šachová (řekněme šachové síly, odhadu pozic a jejího správného zhodnocení). David se rozhodl pro braní pěšcem a tedy pro vznik typové pozice s izolovaným pěšcem. Zde bych si dovolil zaspekulovat. Sehrál jsem s Davidem už 17 partií a dovolím si tvrdit, že už ho trochu znám :-). David je naprosto konkrétní hráč s dobrým propočtem a taktickým viděním, který především kouká po soupeřově králi. Iniciativa především! Je mladý, „horkokrevný“, potud je vše v pořádku. Někdy je však tato (v drtivé většině poziitivní) vlastnost na překážku věci a tak nějak „zamlžuje“ správné hodnocení pozice.  Bílý tedy v pozici diagramu bral na d4 pěšcem a šel do pozice s izolovaným pěšcem proto, že jedním ze základních plánů strany s IP je útok na krále! Prostě chtěl dát mat a hotovo dvacet!!!

14. exd4!?

V dané pozici je ale černý harmoničtěji vyvinut, ovládá pevně bod d5 a z útoku na krále nakonec nebude nic. Kdyby bílý pozici zhodnotil s chladnější hlavou, zřejmě by vzal na d4 jezdcem. Pozice by sice poté nebyla tak divoká, ale také by výhoda černého nebyla nijak znatelná …

14. Jxd4 Vc8 =+ nebo 14. Jxd4 b4 15. Ja4 Da5 16.b3 Vac8 =+

BNT, pozice po 14. …Jh5!?

Zdeňkův tah 14. …Jh5!? nebyl úplně přesný, Davidova reakce však plně odpovídá předešlému hodnocení.

Následovalo 15. Sg3?! Jxg3 16. fxg3?!

Opět příliš „horkokrevně“ hráno a řečeno „po španělsky“ … hráno s rudým hadrem před očima :-). Bílý si otvírá sloupec f k útoku na krále, ke kterému … však nedojde …

Při chladnějším hodnocení pozice by asi bílý zvolil výměnu 15. Sxe7 Dxe7 a následně si rozmyslel, zda zahraje

a) 16. Se4 Sxe4 17. Jxe4 Jf4 18. Dd2 Jd5 = (=+), kde má i bílý jisté plusy …pole c5, boj o c sloupec

b) 16. d5!? Jf4 17. De4 Jxd3 18. Dxd3 Vad8 19. dxe6 fxe6 =+

V obou případech stojí černý asi lépe, i když varianta a) se zdá „rovnější“ …

Jedeme dááál …

BNT, pozice po 16. …Jf6

Zde zahrál David 17. Sb1, což plně zapadá do jeho útočných, by přímo krvelačných plánů :-))). Pokud by hrál pouze bílý, dal by mat takto … Dc2 (Dd3), Je5, Vxf6 a Dh7 mat :-). Jenže hraje též černý, že? Zdeněk reagoval „centralizovaně“ 17. … Db6 18. Kh1 Vad8

BNT, pozice po 21. …b4 -+

Posunuli jsme se o pár tahů dál a co vidíme? David s železnou důsledností provedl výše zmíněný plán, trenér má však pro strach uděláno! Přísně centralizoval figurky, velmi správně si hlídal v pozici s IP pole d5 (aby nešel ve většině případů drtivý a naprosto typický průlom d4-d5!) a v pozici diagramu už stojí de facto strategicky na výhru. Co má nyní dělat bílý ???

a) Může dokončit matový útok po 22. Vxf6? Může, ovšem po 22. …Sxf6 23. Dh7+ Kf8 – + se bude černý král cítit na f8 jako v bavlne, zatímco bílý bude o kvalitu kratší …

b) Může odskočit jezdcem z pole c3? Může, ovšem jak po 22. Je2, tak i po 22. Ja4 Da5 23. b3 přijde Se4! s výměnou Sb1, čímž veškerý útok bílého (který notabene ještě ani nezačal) končí. Zůstávají pouze slabiny a strategicky špatná pozice.

c) Může se (o zlom krk) vrhnout do útoku po 22. Jxf7? Může, ovšem jak dopadne, uvidíme …

V partii se stalo 22. Jxf7 ?!?!

ČNT, pozice po 23. Dh7

Tak, máme po oběti a je na černém, jak se má ubránit tomuto násilí :-). Zdeněk říkal, že v partii počítal hlavně Sf8 a Vg8, „nelidské“ Ke8 ho prý nenapadlo. Nakonec vybral lidsky pochopitelně a správně 23. … Sf8!

Jak vypadají varianty?

a) Jezdec na braní samozřejmě není, černý by dostal mat po 23. … bxc3 ?? 24. Sg6+ Kf8 25. Dh8 mat
b) 23. …Vg8?! není ideální, věž je úplně ze hry a po 24. Sg6+ Kf8 25. Sh5! je pozice (aspoň pro nás) zcela nejasná
c) Chladné železeo preferuje prostý útěk krále 23. …Ke8! 24. Dg6+ Kd7 – + a černý prý snadno vyhraje …

BNT, pozice po 25. …Ke7

Bílý je na tahu, co má dělat? Má zkusit Vxf6, nebo dxe6 s hrozbou jednotažce, nebo úplně něco jiného ??? Zdeněk se dopočítal po možném thu 26. Vxf6 k výhře, i když jistý si nebyl, viz diagram níže …

Po 26. Vxf6 gxf6 27. Dh7+ Kd6 28. dxe6+ Kc5! – + (28. Kxe6? 29. Df5+ s remízou věčným šachem) by vznikla pozice diagramu

Chrabrý král prostě utekl a šmytec, vymalováno. Bílý už nemá sil černého krále zmatit a černý vítězí na materiál …

ČNT, pozice po 26. dxe6

Tak už jdeme do finále, poslední tóny zní …

David tedy zvolil dxe6 a hrozí drsné Df7 mat, probil tedy bílý nakonec černou obranu nebo jak to vlastně je? Tady už vítězí více tahů, Zdeněk zvolil nejlepší a nejelegantnější způsob …

26. … Vd2!

Nakonec bude dávat mat černý! Hrozí jednotahový mat po Sxg2.

27. Vxd2 cxd2 28. Vd1

ČNT, pozice po 28. Vd1

A závěrečná třešnička na dortu …

28. …Df2! a bílý se vzdal vzhledem k pěkné variantě 29. Df7+ Kd6 30. Dxb7 De1+! s matem

Podle mého názoru vynikající studijní materiál jak pro žáka, tak pro trenéra. nad totuo partií bude možno strávit několik tréninkových jednotek …

Už jsem to někde psal … přesně kvůli takovým partiím tréninkový turnaj hrajeme. Lze si „bezbolestně“ vyzkoušet zahájení, otestovat své znalosti, zkušenosti se zvolenými systémy. Ověřit si třeba i to, jak dané pozice nehrát atd.

A na závěr ještě nezbytná možnost si celou partii přehrát.

S přáním pěkného dne, úspěchů za šachovnicí a radosti ze života vůbec se pro dnešek loučí
Milan Borkovec

 

 

 

 

Author: Milan Borkovec