Nepíše si to nikdy lehce, ale život zastavit nelze. 17.února 2023 opustil pozemský svět originální šachista František (Frank) Korostenski. Velký světoběžník, člověk mnoha zájmů, především však vášnivý šachista a příležitostný skladatel šachových studií.
Františka jsem poznal až po roce 1989. Je to logické, protože do té doby se v tehdejším Československu nevyskytoval.
Jak vidno, do „útěku“ toho František mnoho nesehrál …
František Korostenski se narodil 26.března 1949. Po neslavných událostech v srpnu roku 1968 se sbalil a opustil Československo. Žil v Jihoafrické republice, v Kanadě, také prý v západní Evropě (přesně však nevím kde). Byl majitelem tří pasů, jihoafrického, kanadského a samozřejmě československého (českého). Po roce 1989 se vrátil do své rodné země a žil v Chlumu u Křemže, přičemž se naplno zapojil do šachového života.
František za šachovnicí po návratu zpět do vlasti.
Vrcholem jeho zahraniční šachové kariéry byla jistě účast v reprezentačním týmu JAR na šachové olympiádě v Nice roku 1974. Zde hrál (jako Frank Korostenski) na třetí šachovnici a vybojoval pro svůj tým 6 bodů ze 13 partií.
Olympiáda se hrála systémem 8.kvalifikačních skupin, následně pak pěti finálových. RSA (Republic of South Africa) hrála ve skupině č.5 a obsadila páté místo z devíti týmů. V základní skupině Frank uhrál 3,5 bodu ze 6.
RSA pak bojovala ve finálové skupině C, kde Frank bojoval v těžké konkurenci statečně, jeho výsledek byl 2,5 ze 7.
Celková statistika Franka je zde (třetí hráč, 3,5 bodu):
V průběhu olympiády se však také konal konres FIDE, který působení jihoafrického týmu rázně „utnul“.
Dovolím si ocitovat z Československého šachu (9/1974) našeho delegáta ing. Jaroslava Šajtara:
„Významným politickým úspěchem bylo rozhodnutím kongresu FIDE suspendovat Jižní Afriku a Rhodésii z oficiálních soutěží FIDE. Iniciativa vzešla od arabských zemí, ke kterým se připojily všechny socialistické země a některé asijské a latinskoamerické země. Při hlasování se zdržela řada zemí, mezi nimi i USA. Konečný výsledek hlasování zněl 26 hlasů pro suspenzi, 17 proti a 21 se zdrželo hlasování. Vyloučení JAR a Rhodésie vstoupilo v platnost 1.července 1974 a bude platit do té doby, než se poměry v těchto zemích zlepší natolik, že zde nebude prováděna rasová diskriminace mezi bílými a barevnými šachisty.“ (pozn. – toto je samozřejmě tehdejší prorežimní pohled vedoucího našeho týmu).
Jak jsem se dočetl v tehdejším „normálním“, svobodném tisku, byla to politická záležitost a velký skandál FIDE. Hráči v tom byli úplně nevinně …
JAR tak byla tři kola před koncem soutěže vyloučena a Frank, který prchl před spáry komunismu se s ním setkal na místě, kde by to čekal asi nejméně …
V Jihoafrické republice se Frank i nadále věnoval šachu.
Frank byl v té době nejvýše postavený hráč v žebříčku RSA a tak „dával“ i simultánní produkce.
Například v roce 1979 se v JAR konal silný turnaj čtyř velmistrů, který zcela jasně ovládl Viktor Korčnoj, ve vedlejším turnaji hrál i Frank. A jak vidíte, nevedl si vůbec špatně, uhrál 50% možných bodů.
V tom samém roce se stal mistrem JAR v šachu, na mistrovství země konaném v Johannesburgu.
„Výřez“ všech mistrů JAR v šachu. Frank vítězí v roce 1979 …
Na chvilku odbočíme od klasické šachové kariéry a podíváme se na jeho dalšího koníčka, též spjatého s hrou v šachy. Jedná se o skládání šachových studií, kterými se občas bavil. Narazil jsem na zajímavou pěšcovou studii.
Bílý na tahu vyhraje
Pěkná pěšcovka. Bílý dostane černého do pěkného zugzwangu po 1. f4+! Ke4 2. gxh4 Kxf4 3. f3! +-, tím však studie nekončí … (uvádím řešení v původním „znění“).
Po roce 1989
Frank, nyní už opět František se po listopadu 1989 vrátil zpět do Československa a po hlavě se vrhnul do šachových bitev. V megabázi jsem našel partie od roku 1995, dohromady 114 partií, z toho cca 100 od roku 1995 do současnosti. Účastnil se různých openů, převážně v Jihočeském regionu, hrával pravidelně 2.ligu i 1.Jihočeskou divizi za Český Krumlov.
Když jsem zkusil vyhledat partie Františka dotazem „chess games of Frank Korostenski“, nalezl jsem následujícící …
Nevím jakým nedopatřením se tam dostala i naše vzájemná partie 🙂 ...
Tedy milý Františku, budiž Ti země lehká a pozdravuj tam nahoře všechny šachové velikány.
S pozdravem
Milan Borkovec