Deník šachisty – Plnou parou vpřed!

I´ll be back! To jsem slíbil v závěru minulého článku a to právě plním. Mezinárodní šachový festival v Českých Budějovicích je minulostí, je na čase zasednout a v klidu pracovny rozebrat své výkony. A co je důležité, zhodnotit plusy a mínusy a hlavně si z nich vyvodit určité závěry a poučení do dalších šachových bojů. Jak se říká … nikdy není pozdě!

Letos jsem se rozhodl, že si povedu takový malý turnajový deník. Nikoli písemně na papíře, ale na svém pc. Zkusím si zapsat své dojmy a plány před každou partií a následně dojmy po partii. K tomu samozřejmě přidám analýzu dané partie. Když jsem před zahájením turnaje dumal, co a jak letos během turnaje dělat, rozhodl jsem se udělat věci jinak.

Vím, zní to jako klišé a já sám jsem ve svém pracovním životě zažil spoustu „manažerů“, kteří přišli s ohromujícím nápadem, že PRÁVĚ TEĎ je vhodná doba začít dělat věci jinak a pak přišli s něčím, co jsme zažili před 10-15 lety. Akorát to bylo zaobaleno do jiných slov :-))). Na druhé straně je nesporným faktem, že v případě, že budeme věci dělat stále stejně, výsledek s velkou pravděpodobností bude také jeden a týž …

Co jsem si tedy vymyslel či „přimyslel“ jiného či nového? Určitou výhodou bylo, že jsem byl většinu turnaje sám doma, žena byla na týdenním kurzu, synek odjel na lezecký tábor. Náš tým zůstal ve složení … Milan Borkovec – šachista, Lasse – mentální kouč, foxteriér, Ičigo – mentální kouč č.2, kocour.

Jak vidíte, „mentalisti“ jsou až budhisticky klidní, soustředení na svoji práci 🙂

Hlavně mentální kouč č.2 makal na 100% … 🙂

Takže … co a jak jinak? Tři věci …

1) Deník
2) Pravidelný denní turnajový režim
3) Odpolední odpočinek

Můj turnajový den probíhal asi takto

– Budíček … to jsem nijak nespecifikoval. Někdy jsem se vzbudil v 5:30 :-(, jindy zase v 7:30 …
– Obvyklé ranní záležitosti včetně cca 15 min venčení mentálního kouče č.1
– Analýza partie z předchozího dne (cca 1 hod). Zde jsem zvažoval, zda v průběhu turnaje spíše nevynechat, přece jen to může brát energii. Nakonec jsem usoudil, že na druhý den jsou myšlenky ještě velmi čerstvé a že je třeba je zapsat. Tedy ano, analýza … středně hluboká
– příprava na momentálního soupeře, cca 1 – 1,5 hod
– práce … nebral jsem si volno, čili bylo potřeba něco málo dělat 🙂
– cca 14-14:30 lehký oběd
– cca 14:45 – 15:45 spánek, dřímota chcete-li, na naší terásce :-). Nařídil jsem si pro jistotu budíka a zavřel oči a jednoduše dřímal. Nespal jsem tvrdě jako v noci, to asi ne, ale tu cca hodinku jsem si nenechal ujít.
– 15:00 sedám do auta, nabírám cestou Milana a Zdeňka a … tradááá vzhůru do ČB!
– cca 15:55 koupě kávičky v lobby baru hotelu Clarion bratru á 70 kč 🙂
– 16:00 začíná tvrdá práce za šachovnicí
– večer před spaním … 1 vychlazené pivíčko (mimochodem uvařené mým kamarádem a bývalým kolegou … VYNIKAJÍCÍ !!!). Pravda, toto pivíčko bych si mohl před spaním odpustit, ale to už bych byl prohlášen za svatého … zřejmě.

Mňam 🙂

Musím říci, že mi tento režim plně vyhovoval a sedl. Zvláště kvituji odpolední dřímotu (nejsem holt nejmladší a energie mládí se musí dobít jinak 🙂 ). Skutečně jsem se cítil při partii svěží, hlava vcelku pracovala, jak má. Výjimkou byl pouze čtvrtek 4/7, kdy jsem měl v ČB pracovní záležitosti + oběd, takže dřímat nebylo kde a kdy. Zrovna to odpoledne mě však čekal soupeř z nejtěžších, nasazená jednička, rakouský IM Gert Schnider. Partie sice skončila remízou, ale chyb a nepřesností tam bylo dost. Skutečně to nebylo úplně … „vono“. Tedy dřímotu před partií plně doporučuju!!! Chápu ale, že jsme měl pro ni doma ideální podmínky. Mentální koučové totiž prováděli stejnou činnost se mnou a podporovali mě vcelku vehementně 🙂

„Místo činu“, naše teráska … zde prováděna výše zmíněná dřímota!

Osvětlil jsem tedy turnajový režim a teď tedy … jak se to vlastně projevilo na výkonech ??? Čtenář bude mít možnost posoudit sám …

1.kolo   Milan Borkovec – Marek Garabík (Šachová akademie VŠTE ČB, elo 1888)

Úvodní kolo bývá specifické. Do poslední chvíle není jasné, proti komu nastoupíte, čili odpoadá eventální příprava. Buď si soupeře vybavíte (pokud ho znáte) a nebo ne. Je to vcelku jednoduché. Po zjištění, že hraju s Markem, mladým českobudějovickým šachistou, jsem si vybavil následující. Už jsme spolu hráli a viděl jsem ho hrát i jindy. Je to přívrženec francouzské obrany (potvrzeno v partii), už jsme spolu hráli rapid partii. Tehdy jsme rychle zvítězil po klasické oběti střelce na poli h7. Marek se postupně zlepšuje, ale zatím je dost nevyrovnaný. Hraje rychle, sem tam dost impulsivně a z toho vyplývá „sem tam“ nějaký strašný blundr (jako v oné rapid partii). A pozor! Trénuje ho momentálně FM Matyáš Zeman 🙂

Vzhledem k mému nasazení bych měl mít v prvních třech kolech papírově slabší soupeře. Rád bych si vytvořil „polštář“ 3/3, ale znáte to …

Tedy resumé … nevymýšlet kraviny, hrát pozorně, snažit se bílými vytvořit tlak a vyčkat (pokud přijde) na blundr. Kupodivu se přesně toto stalo …

Pro milovníky šachových knih (předpokládám strší a střední generaci 🙂 ) uvádím zdroj, ze kterého jsem čerpal ...

2.kolo   Petr Svačina (TJ Pankrác, elo 1954) - Milan Borkovec

V přípravě jsem zjistil, že soupeř je zastáncem tahu 1.e4 a také, že dost striktně pokračuje na 1. ...e5 tahem 2. Jc3. Tedy Vídeňská, přičemž v megabázi měl dvě reakce na 2. ...Jf6. Buď varianta Gleka 3.g3, nebo tah 3. Sc4 (vícekrát). Tam tedy směřovala příprava. Byl jsem rozhodnut hrát vyrovnanou koncovku, v případě odmítnutí koncovky (Sb3) použít plán s tahem 7. ... b5! To se nakonec i stalo ...

Tentokrát jsem zalistoval zde ...

Osvěžil jsem si tedy "Gleka" a hlavně pak systém 3. Sc4 Jxe4!. Připomenul jsem si skvělou parii Akiby Rubinsteina, kterou sem přikládám celou. Doporučuju ji nejenom z důvodu studia oné koncovky, ale i celkové hry a skvělého plánu, který provedl slavný Akiba. A nic na tom nemění, že soupeř pomáhal ... Vždyť tak je tomu skoro vždy, že jedna strana musí pomoci, no nee?

Excelentní poziční výkon Akiby Rubinsteina ...

Zpět do reality druhého kola...

Nakonec spokojenost. Ale faktem je, že na pozici v zahájení bych se potřeboval podívat hlouběji. Netypická pozice s jezdcem na d6 se řeší "za tikotu" hodin dost ztěžka (tedy pro mne, amatéra).

3.kolo Milan Borkovec - Jiří Světlý (TJ Dukla Praha, elo 1877)

S panem Světlým už jsem kdysi hrál pircovu obranu a tehdy jsem poměrně rychle zvítězil. Soupeř je opět hodně "čitelný" co se zahájení týče. Prakticky zásadně hrává 1.e4 d6 2.d4 Jf6 3. Jc3 g6. Příprava byla tedy poměrně jednoduchá, příliš variant jsem to dopoledne nestudoval a "neoprašoval". Mým cílem bylo ihned od začátku partie vytvořit tlak a snažit se soupeře co nejvíce sevřít. Tak nějak jsem hrál v naší minulé partii. Protentokrát mi byl průvedcem náš velmistr Vlastimil Jansa.

Let´s go!

Zadařilo se! Počáteční úkol (nebo spíše přání!?) mít plný bodový zisk je splněn!

Jak už poctivý čtenář našeho webu jistě ví, mám rád hokejové příměry. Tedy právě skončila první třetina s plným bodovým ziskem 3/3 ... Jdeme do šatny :-).

Druhá třetina přijde na přetřes v dalším článku.

Pěkné letní dny přeje
Milan Borkovec

 

 

 

 

 

 

 

Author: Milan Borkovec