XXI. KP mužů 1970 – Tábor

Pokud tyto řádky bude číst nějaký zapálený příznivec našeho webu, jistě si vybaví, že se zde občas objeví informace ze dvou jihočeských pokladů. Prvním pokladem je šachová kronika pana Josefa Heřmánka (mimo jiné zpracovaná formou pdf souborů na našem webu v sekci Historie) a pak materiály pana Chalupy z Velešína. Jeden z mých šachových cílů pro rok 2025 je … projít si podrobně jihočeské krajské přebory, které jsou v kronice pěkně popsány i s dochovanými tabulkami. Využil bych přitom i materiály od pana Chalupy (hlavně ze 70-80 let 20.stol).

Rád bych „jel“ chronologicky, ale abych čtenáře řádně navnadil, začnu dnes zřejmě nejsilnějším JČ přeborem, který se konal v Táboře roku 1970! Byl to tzv. přebor s mistrovskou účastí a na naše poměry (tedy jihočeské) byl velmi silný. Vraťme se tedy o 55 let nazpět a ponořme se historie …

KP mužů a žen, Tábor 26.června – 4.července 1970

Začněme zeširoka. Psal se rok 1970, tuhá normalizace. V daném roce jsme slavili dvě významná jubilea – 25.výročí osvobození naší vlasti sovětskou armádou (cituji) a 550. výročí založení města Tábora. Táborští šachisté chytli příležitost za pačesy, navštívili předsedu MěNV a navrhli uspořádat KP s mistrovskou účastí. Návrh byl přijat, přípravou byl pověřen právě pan Josef Heřmánek, toho času předseda okresního šachového svazu. Nyní ocituji z kroniky …

Jak vidno, pan Heřmánek mířil poměrně vysoko a je jen škoda, že se nepodařilo budoucí velmistry Jansu a Smejkala „dostat“ do Tábora.

Divadlo Oskara Nedbala, místo turnaje …

Zajímavý příběh převyprávěl pan Heřmánek v úvodní řeči, když přivítal všechny hráče. Na adresu nejstaršího účastníka, zasloužilého mistra sportu Karla Opočenského řekl: „Váš vztah k Táboru se datuje už z dob předminulé války, z roku 1914, kdy jste hrál v Táboře první šachovou simultánku. … Snad mi mistr Opočenský dovolí, abych mu k této první návštěvě Tábora připomněl následující historku. Když Vás tehdy provázel nebohý Jaroslav Ferra a Ješ, ptal jste se tenkrát, kde mají táborští šachisté klubovnu. Ferra Vám tehdy říkal, že teď v zimě nikde (bylo 3.dubna 1914)), ale v létě támhle na sadech v Bílém a někdy v červeném altánku a někdy u Dobré vody. Nechápal jste tenkrát, co tím Ferra myslí, až Vám vysvětlil, že z nouze hrají v létě ponejvíce v přírodě. Teprve pak jste pochopil a divil se tomu. V Táboře jste byl vždycky vítán, jste tu dne počtvrté“.

Jak můžeme vidět, tři borci odehráli rurnaj bez prohry. Vítězný Dr. Jiří Doležal (tehdejší jasná jihočeská hvězda a no.1) nasbíral 9/11, mistr sportu František Pithart o půl bodu méně a mistr sportu František Zíta dokonce o bod a půl méně. Jediným zástupcem domácího oddílu byl ing. Jindřich Zapletal, který se v turnaji neztratil.

Vítězný JUDr. Jiří Doležal, bezesporu hvězda Jihočeského šachu …

Tři nejlepší partie turnaje byly poctěny cenou Jihočeské pravdy. Partie poctěná první cenou byla miniaturka ing. Zapletal (Tábor) – ing. Bezecný (J.Hradec)

ing. Jindřich Zapletal v plném soustředění …

Opět ing. Zapletal a trošku odbočíme od dnešního tématu, ale v „závěsu“ prof.Salvet a za ním Vláďa Rosenzweig …

Pojďme ale zpět na vítěznou partii turnaje, resp. oceněnou I.cenou Jihočeské pravdy. Partii v kronice komentovali společně P.Luniaczek, R.Truc, za spolupráce mistra F.Zíty (označeno LTZ). Pokusím se některé věci doplnit (budou ozančeny jako MB) …

ing Zapletal Jindřich (Tábor) – ing. Bezecný Jiří (J.Hradec), Morra gambit

ing. Jindřich Zapletal – táborský šachista, narozen roku 1937 patří k významným postavám jihočeského šachu. Ještě v předpočítačové éře hrával korespondenčně a roku 1967 se stal mistrem Evropy v korespondenčním šachu. Hrával také za Československo na šachové olympiádě v korespondenční hře. Mimo jiné jeho syn Jindřich Zapletal ml. je též šachistou, ale především matematikem. Zde krátký odkaz … Dr. Jindřich Zapletal (1969) vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. Doktorát v matematice se specializací na teorii množin získal r. 1995 na Pensylvánské univerzitě. Po postdoktorandských stážích v MSRI Berkeley, na California Institute of Technology a na Dartmouth College, nyní přednáší na University of Florida.

Použito z knihy „100 let Táborského šachu“, vydaného v červenci 1972

ing. Jiří Bezecný – zde krátký životopis …  https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Bezecn%C3%BD

Morra, morra,morra !!!

1. e4 c5 2.d4!? cxd4 3.c3

3. … dxc3

Lepší je patrně 3. …d5. Po 3. … d3 4.c4! má bílý poněkud volnější hru. (LTZ)
Podle mého je to dne věc vkusu, jestli přijmout nebo zahrát 3. …d5. Pravda je, že po 3. …d3 má bílý skutečně po Sxd3 a c4! lepši hru. (MB)

4. Jxc3 Jc6 5. Jf3 g6

Není nejpřesnější, lépe vyhlíží výstavba s e6, např 5. … d6 6. Sc4 e6 7. 0-0 Jf6 8. De2 Se7 9. Vd1 e5 s dalším Se6. (LTZ)
Z dnešního pohledu asi pravda … (MB).

6. Sc4 Sg7

Co teď ???

7.e5!

Pěkný tah, který omezuje možnosti černého ve vývinu. (LTZ)
Ano, je to tak! Oproti klasickému drakovi černému chybí tah d7-d6, což by následovalo např. na 7. 0-0 d6. Na druhou stranu, se zavedením enginu do šachové přípravy se ukazuje, že nijak jasné to není. Černý má dost obranných možností. (MB)

7. … Da5?!

Dříve považováno za zásadní, dnes už nepřesnost 🙂 Dnes je zásadním pokračováním okamžité braní pěšce 7. … Jxe5, je možné hrát i 7. … Jh6!? Čtenář se může zahloubat při přehrávání celé partie. (MB)

8. 0-0 Jxe5?!

I když je pozice černého již obtížná, braní tohoto pěšce je přinejmenším riskantní, lépe bylo Jh6 s další 0-0. (LTZ)
Přesně tak, souhlasí i dnes! 8. … Jh6 je de facto jediný hratelný tah. Po 9. Ve1 0-0 10. Sf4 +/_ stojí bílý pěkně, ale ještě se tzv. hraje … (MB)

9. Jxe5 Dxe5?

Vzetí dámou je již prohrávající chybou, poněvadž černý dává soupři tempo k útoku. (LTZ)
Nutné bylo 9. … Sxe5 i když po 10. Jb5! +/_ stojí bílý skvěle. (MB)

10. Ve1 Dc5?!

Také po nejlepším 10. … Db8 11. Df3 Jf6 12. Sf4 d6 13.Vad1 0-0 14. Vxe7 + – je poziční převaha bílého rozhodující a na 10. … Da5 přijde 11. Je4 podobně jako v partii. (LTZ)
Zde se komentátoři poměrně závažně „sekli“. Jednak přehlédli drtivý úder 12. Vxe7+!! a pak 13. Vad1? je chybou. Černý udělá v poklidu rošádu 13. … 0-0 a na 14. Vxe7 by přišlo 14. … Sg4 _/+. Zřejmě probíhala analýza večer u sklenky vína !?… (MB)

11. Je4! Dc7 12. Jd6+ Kf8 13. Sf4 Sxb2?

Tah je označen otazníkem, ale ono už je to vcelku jedno. Nyní provede ing. Zapletal drsnou exekuci.

14. Vxe7!!

Při tomto fantastickém tahu, po němž je černá pozice zcela demolována, si jistě každý šachista vzpomene na bohatýrské partie Morphyho z poloviny minulého století. Stejný tah by následoval po 13. … Sf6 … 14. Vxe7!! Sxe7 15. Dd5 +- (LTZ)

14. … Jxe7

I po braní králem by s ním bílý pěkně zatočil … viz přehrávací modul. (MB)

15. Sh6+ Sg7 16. Dd4!

Smrtelný zásah dámy. (LTZ)
Pěkný motiv, řekl bych, že z této partie by se dalo udělat několik úloh do Woodpeckera :-). (MB)

16. … Vg8 17. Df6!

Bílý nedělá se závěrem partie žádně okolky, jde si tvrdě a přímo za svým cílem, dát černému králi mat. To je ostatně cílem šachové hry, že? (MB)

17. … Dxc4 jediné 18. Sxg7+ Vxg7 19. Jxc4 d5 20. Ve1 Se6 21. Vxe6 Jg8 22. Df3!

Bílá dáma dokončuje mistrovské dílo. (LTZ)

22. … dxc4 23. Da3+ a černý se vzdal

neboť po 23. … Je7 24. Dxe7+ Kg8 25. De8+ Vxe8 26. Vxe8 je mat.

Krásná partie demonstrující nepřeberné bohatsví šachových kombinací! (LTZ)

------------------------------------------------

Druhá cena byla udělena mistru Pithartovi za následující výkon. Z mého pohledu trochu zvláštní partie. Černý (mistr Pithart) v zahájení provokoval, pan Luniaczek mohl získat několikrát výhodu, mohl rochovat nakrátko, posléze i nadlouho, ale ani jednou šanci nevyužil. V podstatě nevěděl, co si s pozicí počít a byl následně přehrán v devítihodinovém boji. Partii dávám pouze s krátkými komentáři ...

Petr Luniaczek (České Budějovice) - MS František Pithart (Praha)

Luniaczek - Pithart, pozice po 46. Vd1

Z partie si ukážem pouze jeden zajímavý diagram. V této pozici zahrál mistr Pithart 46. ... Jxd4?, čímž de facto přišel o veškerou výhodu. Bílý však nehrál přesně a tak mistr Pithart partii nakonec dotáhl do vítězného konce. V pozici diagramu však měl skvělý taktický úder.

Najdete ho?

46. ... Vxc2!! 47. Sxc2 Vxc2! 48. Dxc2 Dxf3 - + a bílý i přes dvě kvality navíc je zcela bezmocný ... Výsledná pozice je níže ...

Tento skvělý úder ušel pozornosti jak hráčů, tak glosátorů. Na druhé straně na jejich obhajobu ... dnes je každý chytrý jak rádio se strojem v zádech, že ano? 🙂

-------------------------------------------------------

Třetí cenu Jihočeské pravdy dostala následující partie

Dr. Jiří Doležal (České Budějovice) - Rudolf Truc (Soběslav)

Zmíněný diagram v komentářích a triumf strategie bílého ...

Tolik slavný jihočeský přebor s mistrovskou účastí z roku 1970 ...

Pěkný den a s pozdravem
Milan Borkovec

 

 

 

 

 

 

 

 

Author: Milan Borkovec